Džiazas: gitara ir smuikas

Django Reinhardt ir Stephanie Grappelli

Turbūt vienas iš pirmųjų ir vienas iš garsiausių džiazo gitaros ir smuiko duetų. McLaughlin teigia, kad gitara susidomėjo būtent paskatintas Django Reinhardt pavyzdžio, o tai, kad viename iš svarbiausių McLaughlin projektų - Mahavishnu Orkestra - didelį vaidmenį vaidino smuikas, taip pat turbūt nėra atsitiktinumas. 

Django buvo čigonų kilmės gitaristas, kuris po nelaimingo atsitikimo su ugnimi galėjo naudoti tiktai du kairės rankos pirštus (dešinioji, laimei, liko sveika). Žemiau video galima pamatyti, kaip jis groja dviem pirštais:


O čia - keletas jo bei Stephanie Grappelli atliekamų muzikos pavyzdžių:

Django Reinhardt and Stephanie GrappelliSmuikas džiaze - seniai pažįstamas instrumentas. Kadangi jame nėra ladų, smuiku groti sudėtinga (reikia labai gerai jausti aukštį), tačiau tuo pačiu - juo galima išgauti labai niuansuotą natos aukštį (neapsiriboti įprastiniais natų intervalais). 

Technologijoms einant į priekį, džiazo smuikininkams (kaip ir gitaristams) tenka naudoti elektronines sustiprinimo priemones, o kartais - pereiti prie "elektrinio" sumuiko. Paprastas akustinis smuikas tiesiog paskęstų garso masėje. 


Beje, daug kas mano, kad gitaros giminaitė - bosinė gitara - yra labiau pritariamasis instrumentas, skirtas palaikyti ritmui ir harmonijai, suteikti muzikai "masės". Tačiau tikro profesionalo rankose bosinė gitara gali būti puikus solinis instrumentas:


Garsiausių džiazo smuiko atlikėjų muzikos pavyzdžiai:

Violin in Jazz


Garsiausių gitaros džiazo atlikėjų muzikos pavyzdžiai:

Kiti džiazo gitaristai


Comments