Džiazas: Paul Bley

Paul Bley, g. 1932. Baltaodis pianistas, kompozitorius. Gimė Monrealyje, bet didžiąją gyvenimo dalį buvo Amerikos pilietis. 

Grojo įvairią muziką, bet jo kūryboje dominuoja cool jazz su lengvo free jazz elementais. Net kai pereidavo į free, jo harmonija subtiliai balansuodavo ant tonalumo ir atonalumo ribos („skani“ harmonija, melodija derinamos su ne itin drastiškais disonansiniais sąskambiais). Didžioji dalis jo muzikos ritmiškai tvarkinga. 

Skirtingais periodais buvo grojęs su pačiais žymiausiais jazz‘o muzikantais: Charlie "Bird" Parker, Chales Mingus, Lester Young, Ben Webster, Art Blakey, Sonny Rollins, Ornette Coleman, Coleman Hawkins, Chet Baker ir t.t. 

Su Ornette Coleman susipažino 1955 m. Los Andžele. 1958 m. jiedu subūrė į vieną kolektyvą (tiesa, neilgam) avangardistus Don Cherry, Ornette Coleman, bosistą Charlie Haden, būgnininką Billy Higgins.

Tapo 1964 m. Niujorke susibūrusios Jazz Composers Guild, jungusios free jazz atlikėjus, kurie angažavosi „1964-ųjų revoliucijai džiaze“ nariu. 

1981 m. apie jį susuktas dokumentinis filmas “Imagine the Sound”.

Paul Bley


Comments