1942 m. buvo šaukiamas į kariuomenę, bet tarnauti atsisakė. Buvo teisiamas. Teisme pareiškė, kad jei taps kareiviu, būtinai nušaus pirmąjį pasitaikiusį aukšto rango karininką. Kalėjimo psichiatrai prievolininką apibūdino kaip gerai išsilavinusį, intelektualų afroamerikietį, seksualiai ištvirkusį, su psichopatiniais požymiais. Naktimis kalėjime jam buvo leista groti pianinu. 1943 m. dėl sveikatos būklės iš kalėjimo buvo paleistas.
Čia yra video įrašas, kur Sun Ra atlieka improvizaciją - performansą elektriniu sintezatoriumi: Sun Ra ir jo orkestro pasirodymams didelės įtakos turėjo 7-to dešimtmečio viduryje stiprėjanti psichodelinės muzikos (apskritai psichodelinio meno) banga. Orkestro pasirodymai neretai virsdavo psichodeliniais performansais. Nuo 1970 m. orkestras sistemingai gastroliuodavo Europoje. Sun Ra ne kartą viešėjo savo dievinamame Egipte. Žemiau yra pavyzdys - iškarpa iš koncerto vakarų Berlyne: Kaip pianisto-klavišininko, Sun Ra stipriausia pusė - Free Jazz. Sintezatorinio free pavyzdžiais galėtų būti: „Journey Through The Outer Darkness“, „Discipline“.
8-me deš. Sun Ra padarė didelę įtaką formuojantis punk rock muzikai.
1971 m. Berklio universitete (Kalifornija) jis pradėjo skaityti paskaitas "The Black Man In the Cosmos".
Ar tikrai Sun Ra buvo toks radikalus? Grupė "The Who" - pirmosios roko operos autoriai - išgarsėjo dėl labai panašaus savo elgesio ant scenos (daužomų kolonėlių, gitarų, keisto elgesio). Legenda sako, kad pirmą kartą jų būgnininkas numetė būgną netyčia - tiesiog suplyšo oda, ir reikėjo jo atsikratyti koncerto metu. Publikos reakcija buvo tokia audringa, kad vėliau jie pradėjo tai daryti tyčia: | Apie Sun Ra ir jo orkestrą buvo susukti keli filmai: „Space Is the Place” (1974); “Sun Ra: A Joyful Noise” (1980); “Sun Ra – Brother from Another Planet” (2005); “Points on a Space Age" (2009). Apibendrinant, Sun Ra kūrybą ir veiklą sąlyginai galima skirstyti į 3 periodus:
Muzikos pavyzdžiai 1961, The Futuristic Sounds Of Sun Ra. Šie pavyzdžiai iliustruoja I-ojo Sun Ra periodo muziką. Jų paklausius galima susidaryti įspūdį, kaip greitai ir kaip radikaliai 7-ame dešimtmetyje keitėsi Sun Ra kūryba. Pateiktos 3 kompozicijos. Nors muzika kai kur polifaktūriška (girdisi keli savarankiški, ne visada ritmiškai ir dermiškai sutampantys balsai), tačiau jos pagrindas – aiškus ritmas. Kompozicijos trumpos. 1966, The Magic City. Pavyzdžiuose pateikta pirmosios kompozicijos „The Magic City“ 12 min. ištrauka (visa kompozicija trunka apie 30 min.). Ši ištrauka pateikta todėl, kad joje yra įvairių Sun Ra II-ajam periodui būdingų Free Jazz išraiškos priemonių (pradedant sonoristiniais, tembriniais efektais, baigiant sudėtingomis poli-struktūromis). 1973, Concert For The Comet Kohoutek (išleista tik 1993). Muzika, geriausiai iliustruojanti Sun Ra „kosminį“ stilių, kuriuo jis labiausiai ir garsėjo:
Piano Pateikti 2 pavyzdžiai, iliustruojantys Sun Ra solinėms kompozicijoms būdingą polistilistiką. Jungiami skirtingi stiliai - nuo stride, impresionizmo iki kakofonijos Cecil Taylor pavyzdžiu. Visus kūrinius galite atsidaryti čia. Žemiau - lentelė su kūriniais. |