Egiptas: Gizos nekropolisNekropolis vadinamas Gizos vardu, nes yra 8 km. nuo Al Gizos miestelio (25 km. nuo Kairo, dabartinės Egipto sostinės). Šį miestelį įkūrė arabai – piramidžių laikais jo dar nebuvo.


IV-os dinastijos laikais visas didingas nekropolis buvo aptvertas aukšta 10 m tvora, kai kurie aptvaro vartai buvo 21 m aukščio (kaip 7-8 aukštų namas). Iš šio milžiniško aptvaro liko tik pamatų fragmentai.
Gizos nekropolis - vienas didžiausių pasaulyje. Jame trijų IV-os dinastijos faraonų – Cheopso (Kufu), Chefreno (Kafrė) ir Mikerino (Menkaurė) – nekropoliai sujungti į vieną milžinišką kompleksą. Cheopsas, Chefrenas ir Mikerinas buvo vienos šeimos nariai -  senelis, sūnus ir anūkas. Todėl suprantama, kodėl jų nekropoliai sudaro vieningą ansamblį. 

XVIII a. pabaigoje Napoleono mokslininkai paskaičiavo, kad 3 didžiųjų Gizos piramidžių blokų užtektų apjuosti visą Prancūziją 3 m. aukščio ir 0,5 m pločio siena.

Be trijų piramidžių milžinių nekropolyje yra 3 mažesnės – „karalienių piramidės“. Jos turi savo pavadinimus: Henutsen, Meritetes, Hetepheres. Tačiau mokslininkai nėra įsitikinę, ar šiose piramidėse buvo palaidotos būtent karalienės. Todėl šias piramides dar vadina „satelitinėmis“. Neseniai atkastas 4-os „satelitinės“ piramidės pamatas. Archeologai neatmeta tikimybės, kad mažųjų piramidžių Gizos nekropolyje buvo daugiau.

Be šių piramidžių nekropolyje dar yra virš 7000 prabangių to meto diduomenės narių kapaviečių. 

Kiekviena iš trijų didžiųjų Gizos piramidžių turėjo po 2 šventyklas - viena prisišliejusi prie piramidės iš Rytų pusės, antroji – pastatyta tolėliau, prie Nilo. Abi vienos piramidės šventyklos kadaise buvo sujungtos dengta galerija. Tokiomis galerijomis laidotuvių procesijų dalyviai iš šventyklų šalia Nilo patekdavo į laidojimo šventyklas prie piramidžių. 

Gizos piramidės nuo Nilo yra nutolusios per 1,5 km. Tuo tarpu Cheopso laidojimo šventyklų dengta galerija yra tik 700 m ilgio. Manoma, kad einant amžiams Nilo vaga pasislinko į rytus: anksčiau upė buvo žymiai arčiau nekropolio. Iš minėtos 700 m ilgio dengtos galerijos beveik nieko neišliko, tik fragmentas bazalto plokštėmis grįsto praėjimo grindinio.

Nors laidojimo šventyklos prie piramidžių atrodo gana kukliai, iš tikrųjų jos nėra mažos. Pvz., laidojimo šventyklos prie Cheopso piramidės matmenys - 52 x 40 m.

Prie Nilo buvusi Cheopso šventykla neišliko – jos pamatai atsidūrė  po dabartinės Nazlet el-Samman gyvenvietės mūrais. 

Milžiniškame nekropolyje šalia piramidžių buvo ne tik faraono žmonų, dvariškių, gyvūnų, bet ir didelių karališkų laivų kapinės. Laivai, kaip ir kitos įkapės, buvo „palaidotos“ požeminėse kamerose.


Comments