Egiptas: Karnako ir luksoro šventyklos
Karnakas


Karnakas - tai didžiausias visų laikų šventyklų kompleksas, savotiškas šventyklų miestas Tėbuose. Į Karnako aptvarą tilptų 16 didžiausių viduramžių katedrų su šventoriais. 

Kompleksas turėjo savo laukus, grūdų, daržovių, vaisių sandėlius, alaus gaminimo cechus, kepyklas, dirbtuves - net laivyną... Tūkstančius šventikų aptarnavo 80 000 šventyklos „darbininkų“. Komplekso teritorijoje buvo laikoma 400 000 šventų gyvūnų, kuriuos balzamuodavo ir, kaip dievams aukojamas relikvijas, pardavinėdavo žmonėms.

Dabar Karnako kompleksas yra Luksoro mieste (Luksoro šventykla, kuri aprašyta žemiau, yra šio miesto dalis). Senovėje jis priklausė Tėbams. Tėbai nuo seno buvo Viršutinio Egipto sostinė, o XI ir XVIII dinastijų laikais buvo suvienyto Egipto sostinė. Manoma, kad 1780–1770 m. pr. m. e. ir 1400–668 m. pr. m. e. tai buvo didžiausias pasaulio miestas, turėjęs apie 60 000 – 70 000 gyventojų. Savo klestėjimo laikais Tėbai vadinti „100 vartų miestu“. Didžiausią įspūdį lankytojamsdarydavo gigantiški šventyklų pilonai (vartai), kurių buvo tikrai daug.

Kompleksą egiptiečiai statė ir plėtė apie 1200 metų. Smiltainis šiam gigantiškam kompleksui buvo plukdomas iš akmens skaldyklų, esančių 160 km į pietus. 

Savo šlovės viršūnę Karnakas pasiekė Naujosios karalystės laikais, valdant XVIII – XIX dinastijos faraonams. Kompleksas uždarytos IV a., kai Romos imperijoje oficialia religija buvo paskelbta krikščionybė. Amono švenkykla Karnake


Karnako kompleksą sudaro 3 mažesni kompleksai - 3 viena nuo kitos atitvertos teritorijos. Didžiausia ir įspūdingiausia buvo dievo Amono šventykla, kurios 8 m aukščio aptvaras tęsiasi beveik 2,5 km. Pirmieji šventyklos vartai – Didieji pilonai – yra 113 m pločio, 43 m aukščio ir 15 m storio.  

Amono šventyklos puošmena – Ramzio II statyta didžiausia pasaulyje (102 x 53 m – virš 5000 kv./m) dengta Hipostilinė salė. 


Salės skliautus remia 134 kolonos. 12 didžiųjų centrinio praėjimo kolonų yra daugiau nei 3 m skersmens ir 21 m aukščio. Šių kolonų kapiteliai vaizduoja išsiskleidusius lotoso žiedus, todėl viršuje labai išplatėja. Teigiama, kad ant vienos iš šių kolonų, kadais beveik užpustytų, sustojo 100 Napoleono kareivių. Kitos 122 kolonos yra kiek mažesnės. Jų kapiteliai vaizduoja neišsiskleidusius lotoso žiedus.

Kolonos sustatytos iš atskirų cilindrų (būgnų), dedant juos vieną ant kito. Didžiųjų kolonų bazės buvo tokios masyvios, kad jas darė iš dviejų pusapvalių cilindro blokų (kiekvienas po 10 tonų), juos idealiai sustumiant vienas prie kito. Statybų metu pirmiausiai reikiamose vietose buvo sustatytos  kolonų bazės. Tuomet iki bazių viršaus užpilama žemių. Tomis žemėmis ridenami ir statomi antrieji kolonų cilindrai. Vėl pilamos žemės. Ir t.t.. Kolonos prišlifuojamos ir dekoruojamos nuo viršaus vis nukasant dalį žemių. Tokiu pat būdu dekoruotos ir Hipostilinės salės sienos. 
Kolonos ir salė buvo prašmatniai dekoruojamos:


Trumpa video iliustracija apie tai, kaip buvo statomos ir dekoruojamos kolonos:


Komplekso pilonai (vartai) ir kiemai buvo puošiami obeliskais (Saulės stulpai). Karnako šventykloje buvo 15 didingų obeliskų. Aukščiausias - 33 m. aukščio. Jis iškaltas iš vientiso uolos masyvo. Hieroglifai šiam monstrui buvo kalami 35 metus.

330 m. Romos imperatorius Konstantinas šį gigantą (dešinėje) sugebėjo parsiplukdyti į Romą. Po Konstantino mirties, krikščionys obeliską („pagonišką“ reliktą) nuvertė ir užkasė. Versdami obeliską suskaldė. Renesanso laikais obeliskas buvo atkastas ir pastatytas ant postamento. Dabar jis vadinamas Laterano (Lateran) obelisku. Tai didžiausias pasaulyje monolitas. Jis sveria apie 330 tonų, nors anksčiau svėrė 445 tonas. Griaunant obeliską nuskilo 4 metrai monolito ir obeliskas neteko 115 tonų svorio.


Luksoro šventykla


Tai dar vienas kompleksas, kuris yra 3 km į pietus nuo Karnako. Kartą per metus, Opet vaisingumo šventės metu (Opet festival), Amono laivė (eldija) su gryno aukso dievo atvaizdu buvo plukdoma iš Karnako į Luksorą.

Vėliau abu kompleksai buvo sujungti įspūdinga 3 km ilgio monumentalių, iš akmens iškaltų, sfinksų alėja. Nuo tada būtent šia alėja šventinė eisena lydėdavo Amono, jo žmonos Mut ir jų vaiko Khonsu atvaizdus.
 

 


Luksoro kompleksas labai išaugo Amenhotepo III (XIV a. pr. Kr.) laikais. Ramzis II (XIII a. pr. Kr.) padidino Luksoro šventyklą, pastatydamas Didžiuosius pilonus ir dviguba kolonada apjuostą Dydijį kiemą. Per visą kiemo perimetrą tarp kolonų stovėjo monumentalios Ramzio II skulptūros.


Opet šventė

Karnako ir Luksoro šventyklas kasmet „sujungdavo“ Opet šventė. Ši vaisingumo šventė buvo švenčiama pakilus Nilui, kuris savo vandenimis apvaisindavo Egipto žemę ir garantuodavo gausų derlių. Šventė buvo švenčiama beveik mėnesį – kol Nilas būdavo aukštai patvinęs. Šventės kulminacija – karnavalinė eisena iš Karnako į Luksoro šventyklą.
Opet šventė Naujosios karalystės laikais tapo pačia populiariausia ir masiškiausia egiptiečių švente, savo dvasia kiek primenanti mūsų pagonybės laikų Jonines. Išskirtiniai šventės bruožai: karnavalinė atmosfera, triukšmingas linksminamasis, tranki muzika, „nepadoraus“ turinio dainos, erotiniai šokiai, daug alkoholio, įvairiomis formomis garbinamas vaisingumas, seksas taip pat „liejosi laisvai“... 

Opet šventėComments