Kinetinis menas: Theo Jansen

Theo Jansen, g. 1948. Olandas, baigęs fiziką ir inžineriją. Kuria kinetines struktūras-mobilius, kurias vadina „nauja gyvybės forma“. Jo idėja (greičiausiai utopinė) - sukurti mechaninį padarą, kuris galėtų „išgyventi“ pajūrio sąlygomis. Projektą pradėjo apie 1990 m.. 

Jansen struktūras galima vadinti mobiliais, nes jos juda vien vėjo varomos. Tačiau jos nėra visiškai primityvios - gali savyje sukaupti vėjo energiją ir judėti prieš vėją ar vėjui nurimus.


Jansen kinetinės struktūros padarytos iš plonų tuščiavidurių plastikinių vamzdelių. Įvairiausias vamzdžių (jų jungimo) formas menininkas-konstruktorius išgauna plastiką šildydamas, lankstydamas, presuodamas. 


Jansen savęs nevadina kinetrinių skulptūrų kūrėju. Nors daugelis pripažįsta, kad jo skulptūros estetiškos, tačiau pats kūrėjas teigia, kad jokio estetizmo jis nesiekia. Jo judančių objektų išvaizdą diktuoja tik funkcija.

Viskas prasidėjo nuo to, kad Jansen sugalvojo padaryti „vaikščiojančią“ struktūrą. Tam, kad kojos neštų „kūną“ lygiai (horizonto atžvilgiu), reikėjo sugalvoti sofistikuotų proporcijų „kojas“. Vėliau paaiškėjo, kad, priklausomai nuo to, kokiu paviršiumi judės struktūra, tos proporcijos gali būti labai įvairios. Kojų perstatymo principas taip gali būti įvairus – visai kaip gyvūnų pasaulyje.


Didžiausia Jansen struktūra turi daugiau kaip 70 kojų. 

Jansen idėja išplito. Pasaulyje yra sukurta daug jo „mechaninio gyvūno“ prototipų. Atsirado daugiau pasekėjų, mėginančių įgyvendinti “mechaninio gyvūno“ utopiją.


Kai struktūra „gebėjo“ judėti, Jansen ėmėsi „pojūčių“. Jo mechanizmas reagavo į vandenį; pajautęs vandenį, pakeisdavo judėjimo kryptį. Tam tikri vamzdeliai reagavo į prisilietimą prie objektų. Tokiu atveju struktūra taip pat pakeisdavo judėjimo kryptį.

Jei vėjas per stiprus – struktūra pati „įsikala“ kuolelius į smėlį. Jei vėjas per silpnas, struktūra naudoja suspaustą orą plastmasiniuose buteliuose, kuris ten suspaudžiamas tuomet, kai vėjas būna stiprus ir „padaro“ sparnai intensyviai plevėsuoja.

Čia yra trumpas filmukas, demonstruojantis minėtas jų savybes:

O čia - TED kalba, kur Theo Jansen aiškina apie savo kūrybą:

Comments