Džiazas: Alice Coltrane

Alice Coltrane (1937 – 2007)

Alice - John Coltrane žmona. Džiazo pianistė, arfistė, vargonininkė, vokalistė, kompozitorė (daugiausiai rašė transinę religinę muziką hinduizmo manieroje).

Viena žymiausių ir produktyviausių moterų džiaze (kūrybiniu palikimu palyginama, o gal ir lenkia Billie Holiday ir Ella Fitzgerald). 

Baigė klasikinės muzikos studijas, bet nuo pat vaikystės domėjosi  džiazo muzika. Mokėsi pas žymų džiazo pianistą Bud Powell


1960 m. ištekėjo už vibrafonisto Terry Pollard, su kuriuo susilaukė dviejų vaikų. 1963 m. muzikuodama sutiko John Coltrane. Ji kartu apsigyveno, nors Coltrane su pirmąja žmona Naima oficialiai išsiskyrė tik 1966 m. 

Nuo 1966m. Alice John Coltrane kolektyve pakeitė pianistą McCoy Tyner. Nors tuo pat metu, kai grojo su Coltrane, Alice muzikavo ir su kitais kolektyvais, kai kurie, vesdami paraleles su grupe „The Beatles“, Alice vadino Coltrane‘o Yoko Ono. 

Mirus Coltrane Alice kartu su saksafonistu Sanders (su Coltrane jis grojo vėlyvuoju jo periodu) tęsė Coltrane stiliaus įrašus, bet grupės muzika prarado Coltrane būdingą intensyvumą. Nuo 8-to dešimtmečio Alice daugiausiai dėmesio skyrė hinduistinės religijos propagavimui Kalifornijoje. Tapo bažnyčios lydere ir pasikeitė vardą  - Swamini A.C. Turiyasangitananda. 

Kūrė religinę transinę muziką hindu motyvais. 

Išleido kelis giesmių albumus, kuriuos pati įdainavo.

Alice Coltrane buvo labai universali atlikėja. Žemiau pateikti du jos muzikos "miksai":

Malonus klausyti, "skanus" džiazas (su hinduizmo elementais):

Free džiazas:

Alice yra ypatinga tuo, kad džiazą grojo arfa. Tai yra labai neįprastas instrumentas džiazo atlikėjams, kadangi arfa neleidžia žaisti garsu taip, kaip tai daro, pavyzdžiui, Wynton Marsalis:


Todėl arfistai - labai retai pasitaikantys džiazo muzikantai. Čia yra keletas pavyzdžių:

Arfa džiaze
Daugiau Alice Coltrane muzikos pavyzdžių pateikti žemiau. Keletas komentarų:
  • The Sun (1968). Kompozicijos pradžioje girdimas John Coltrane balsas. 
  • Journey In Satchindananda (1970). Hinduistinės mantros motyvai, Alice groja arfa. 
  • Turiya and Ramakrishna (1970). Bliuzas, Alice groja fortepijonu.
  • Universal Consciousness (1971). Kompozicinio free pavyzdys, Alice groja fortepijonu ir arfa.
  • I Love Supreme (1972). Kompozicijoje panaudota žymioji John Coltrane tema „I Love Supreme“. Kompozicijos struktūra taip pat panaši į John Coltrane „I Love Supreme“: pradžioje religinis tekstas, skambant 4 natų temai. Alice groja vargonais.
  • Jai Rama Chandra (1982). Alice gieda. 

Alice Coltrane ‎‎(1937-2007)‎‎
Comments