Džiazas: John McLaughlin

John McLaughlin, g. 1942. Britų gitaristas, kompozitorius. Grojo ir džiazą ir roką (o dažnai - džiazroką). Buvo vienas iš fusion stiliaus pradininkų. Domėjosi indų religija, indų klasikine muzika ir religija, turėjo net indišką pseudonimą - Mahavishnu. 

McLauglin bene pirmasis Vakarų džiazo muzikantas grojęs Indijoje indų muziką su indų muzikantais. 
Pasaulinę šlovę pelnė trimis savo projektais, kuriuos plėtojo paraleliai: Mahavishnu Orchestra, Shakti ir Gitaristų akustinis trio.Gimė muzikantų šeimoje - mama buvo koncertuojanti smuikininkė. Nuo mažų dienų grojo smuiku ir pianinu. Gitarą į rankas paėmė 11-os, susižavėjęs Django Reinhardt ir Stéphane Grappelli ansambliu. 


Autosave-File vom d-lab2/3 der AgfaPhoto GmbH 1960 m. atvyko iš Jorkšyro į Londoną, kur pradėjo vadovauti savo grupėms, grojo kaip sesijinis (kviestinis) muzikantas. Turėdamas finansiškai išsilaikyti, kurį laiką mokė groti gitara. Jo mokinys buvo ir Jimmy Page iš „Led Zeppelin“. 

McLaughlin kūrybos pradžia - tai modalinis džiazas. Beje, tuo metu modalumas veržėsi į įvairius muzikos stilius, ne tik džiazą. Pavyzdžiui, Bo Diddley taip pat grojo modalinę muziką (o jis laikomas Elvis Presley, Buddy Holly, the Beatles, the Rolling Stones, the Yardbirds, Eric Clapton, the Who, Jimi Hendrix and Parliament-Funkadelic įkvėpėju). 

1955- Bo Diddley - I'm a Man


O čia - video įrašas. 


Extrapolation - 1969 m. debiutinis albumas

1969 m. įrašė debiutinį albumą „Extrapolation“ (post-bop stilius) ir išvyko į JAV. Extrapolation - tai modalinio džiazo pavyzdys (kai grojama vienoje tonacijoje). Žemiau yra muzikos pavyzdys (daugiau yra bendrame aplanke).

Spectrum: post-modal hard bop stilius (grojama vienoje tonacijoje, ryški mušamųjų linija, virtuozinis atlikimas). Tai - geras pavyzdys vėlyvojo hard bop‘o (arba post bop), kuriam įtakos darė ir tuo metu stiprėjanti fussion banga su savo elektriniu (elektroniniu) skambesiu. 

Post Modal - Hard Bop


Kurį laiką McLaughlin bendradarbiavo su būgnininku Tony Williams "Lifetime" ir vargonininku Larry Young. Šis trio (vadinosi "Lifetime) įrašė 2 albumus ir McLaughlin paliko grupę. 

Bendradarbiavimas su muzikos grandais:
Miles Davis


Paraleliai su „Lifetime“, McLaughlin grojo žymiojoje Miles Davis electric jazz fusion grupėje. Su Miles Davis įrašė 5 albumus: In A Silent Way, Live-Evil, Bitches Brew, A Tribute to Jack Johnson, On The Corner).

Muzikos pavyzdžių galite rasti prie medžiagos iš paskotų apie 
Miles Davis.


1969 m. McLauglin klube grojo jam’ą su Jimi Hendrix. Buvo padarytas nelabai geros kokybės įrašas, kurio pagrindu vėliau išleista plokštelė.Indija

McLaughlin, kaip ir daugelis progresyvių 7-to dešimtmečio hipių kartos muzikantų, susižavėjo indų kultūra, religija, muzika. 1970 m. jis susitinko savo trancendentinės meditacijos guru Sri Chinmoy.

Sri Chinmoy mokiniu buvo ir žymus gitaristas Carlos Santana, su kuriuo McLaughlin vėliau bendradarbiavo.

Indijoje McLauglin gavo antrąjį vardą – Mahavishnu. Tais pačiais metais jis subūrė vieną žymiausių visų laikų fusion grupę – Mahavishnu Orchestra (apie ją - žemiau). 

1971 m. įgrojo akustinį albumą “My Goal's Beyond”, kurio pirmoje pusėje fusion jungė su indų tradicine muziką. Šis albumas buvo dedikuotas mokytojui Sri Chinmoy. +

„Peace Two“ iš albumo, dedikuoto McLauglin‘o guru Sri Chinmoy, „My Goal‘s Beyond“. Pateikta 12 min. kompozicijos pirmoji pusė. Kompozicijos pagrindas – indų tradicinė meditacinė muzika:

1971 - My Goals Beyond - Peace Two1973 m. išleido religinių dainų LP „Love Devotion Surrender”, dedikuotą John Coltrane. Šį albumą įgrojo kartu su gitaristu Carlos Santana ir The Mahavisnu Orchestra. Žemiau pateiktame pavyzdyje iš šio albumo, kompozicijoje panaudota žymioji Coltrane tema “I Love Supreme”. 

Love Devotion Surrender - A love supreme
1969 - 1973 Modal Jazz and IndiaThe Mahavishnu Orchestra

Šiame daug metų trukusiame projekte McLaughlin daugiausiai grojo dviejų grifų gitara. Grupės sudėtis keitėsi, joje galima išskirti 4 sudėtis, tačiau svarbiausios yra pirmosios dvi, kuriose McLaughlin talkininkavo elektrinis smuikas, bet nebuvo džiaze taip įprasto saksofono:
Lineup I: Elektrinis smuikas Jerry Goodman,
Lineup II: Jean Luc Ponty.

McLaughlin smuikas labai patiko (jo mama buvo profesionali koncertuojanti smuikininkė). Šį instrumentą jis girdėjo nuo ankstyvos vaikystės, pats juo mokėsi groti.

Vėliau McLaughlin daug gros su indu smuikininku L. Shankar. 

Pirmoji sudėtis (Jerry Goodman smuikas, Jan Hammer klavišai, Rick Laird bosas, Billy Cobham) gyvavo iki 1973 m. ir išleido 3 albumus: “The Inner Mounting Flame” (1971), „Birds Of Fire“ (1973), koncertinį „Between Nothingness and Eternity” (1973). 

Lyginant su Miles Davis muzika, čia kur kas daugiau kompozicinės (tiksliai sukomponuotos) muzikos. Tuo pačiu - mažiau free epizodų. Grupės muzika buvo tokia populiari, kad albumas „Birds of Fire“  pakilo į 15-tą poziciją populiariausių metų albumų sąraše. O tai - pasiekimas, turint galvoje, kad čia nėra paprasta "pop" muzikytė. Vis tik, galima dar kartą prisiminti, kad ir Miles Davis free jazz atlikimo Britanijos Wight Festival klausėsi 600-800 tūkst. žmonių (įdomūs buvo laikai).

Muzikos pavyzdžiuose pateikta po 2 kompozicijas iš “The Inner Mounting Flame" ir "Birds of Fire“.

Antrąją sudėtį McLaughlin vadino „tikruoju Mahavishnu orkestru“. Grupę sudarė būgnininkas Narada Michael Walden, smuikininkas Jean-Luc Ponty, bosistas Ralphe Armstrong, klavišininkas ir vokalistas Gayle Moran bei styginių ir pučiamųjų grupės. Ši sudėtis išleido 2 albumus: „Apocalypse“ (1974 m. ir „Visions of the Emerald Beyond” (1975 m.). 

Šia sudėtimi McLaughlin pasiekė savotiško "simfoninio monumentalumo". Tai iliustruoja pavyzdys iš "Vision is a Nake Sword" kompozicijos iškarpa (albumas "Apocalypse"):

Vision is a Naked Sword - Apocalypse


Ypač daug improvizuodavo smuikas (Jean-Luc Ponty), pavyzdžiui "the Cosmic Strut" iš albumo "Visions of the Emerald Beyond":

Cosmic Strut - smuiko improvizacija


Trečioji sudėtis: Narada Michael Walden mušamieji, Armstrong bosas, Stu Goldberg klavišai. Albumas  – “Inner Worlds” (1976 m.). Trečdalis kompozicijų su vokalu. 

Ketvirtoji sudėtis. 1984-87 m. po pertraukos McLaughlin vėl atgaivino „The Mahavishnu Orchestra“. Šį kartą sudėtis buvo: Bill Evans saksofonas, Jonas Hellborg bosinė gitara, Mitchel Forman (pakeitė Jim Beard) klavišiniai, Billy Cobham (pakeitė Danny Gottlieb) mušamieji. Šioje sudėtyje McLaughlin naudojo gitarinį sintezatorių, todėl grupės skambesys pasikeitė. Įšleido 2 albumus: “Mahavishnu” (1984 m.), “Adventures in Radioland” (1987 m.).

Muzikos pavyzdžiuose pateikta kompozicija “East Side, West Side” iš albumo “Mahavishnu”. Greito tempo virtuozinė fusion post bob stiliaus muzika. Kompozicija išsiskiria virtuozinėmis klavišininko ir saksofonisto improvizacijomis (žemiau yra trumpa iškarpa):

1984 - East side, west side - fusion bop


Pilnos trukmės The Mahavishnu Orchestra kūrinių pavyzdžiai:

1971-1987 The Mahavishnu Orchestra

Shakti (indų kalba - „energija“): 1975-1977, 1999 m.

Lygia greta su Mahavishnu Orchestra McLaughlin buvo subūręs indų muzikantų ansamblį Shakti. Panašiai kaip Mahavishnu Orchestra, Shakti irgi keitėsi sudėtys, iš viso jų išskiriamos 4.

Šiam proketui McLauglin buvo padaryta speciali Shakti gitara: papildomos 7 stygos 45 laipsnių kampu buvo išdėstytos po pagrindiniu grifu. Šios stygos buvo derinamos specifiškai, kadangi neturėjo ladų ir galėjo skambėti tik vienoje tonacijoje. 

Beje, ši gitara - tai nieko naujo, gitaros istorijoje tokia gitara buvo žinoma dar XIX a.

Pirmoji sudėtis

Solinis improvizuojantis instrumentas, be McLaughlin gitaros, buvo smuikas. Juo griežė indų smuiko virtuozas L. Shankar. Jiems padėjo Zakir Hussain (tabla) ir T.H. „Vikku“ Vinayakram (ghatam – molinis uzbonas).

Grupė išleido 3 albumus: „Shakti” (1975 m.), “ A Handful of Beauty” (1976 m.), “Natural Elements” (1977 m.). Muzika priskirtina worl fusion jazz stiliui. 

Keletas ištraukų: 

Lady L  iš albumo "A Handful of Beauty" - čia McLauglin demonstruoja virtuozinę techniką indų tradicinės muzikos stiliumi:

Gitaros technika - Lady L


Happiness is being together iš albumo "Natural Elements" - čia demonstruojama smuikininko technika:

Smuikas - Hapiness is being together


Beje, indų muzikos elementus naudojo daug tuometinių atlikėjų, taip pat tokios roko grupės kaip the Beatles ir the Rolling Stones.

Kairėje turime nuotrauką, kur George Harrison (the Beatles gitaristas) groja sitaromis su Ravi Shankar.

O žemiau - 1966 m. The Beatles video klipas, akivaizdžiai sąlygotas indų kultūros. 

1966, The Beatles, Revolver, Love You To


O čia - analogiškas the Rolling Stones pavyzdys:

The Rolling Stones - indiškas priedainis
Antroji sudėtis

1999 m. po pertraukos McLauglin dar kartą subūrė grupę Shakti. Šį kartą smuikas buvo pakeistas bambukine skersine fleita. Su šia sudėtimi išleisti 2 albumai. Pirmame albume kompozicija "Chandrakauns"  trunka 33.35 min., o antrojo disko kompozicija "Mukti" – net 63.30 min. 

Ištrauka iš kompozicijos Mukti - čia bambukinės fleitos motyvus pamėgdžioja mušamieji, demonstruodami indų instrumentų galimybes:

Fleita, ghatam, tabla, vargoneliai
Trečioji sudėtis

Čia fleitą pakeitė mandolina – U. Shrinivas. 

Ketvirtoji sudėtis

Apie 2012 projektas dar kartą buvo atgaivintas. Šį kartą McLaughlin be perkusininkų pasikvietė vokalistą. 

Čia pavyzdys, kaip U. Shrinivas groja mandolina:

O čia - vokalo pavyzdys:Muzikos pavyzdžiai:
Kompozicijos iš albumo „A Handful Of Beauty“: „Lady L“ ir „Two sisters“.  
Kompozicija „Mind Ecology“ iš albumo „Natural Elements“. Dar viena virtuozinė kompozicija.
Ištraukos iš 64 min. kompozicijos „Mukti“ (1999). 

1976 - 1999 Shakti

Gitaristų akustinis trio

1979 m. McLauglin kartu su žymiu flamenko stiliaus gitarinstu Paco de Lucia subūrė gitaristų trio. 


1980 m. Larry Coryell pakeitė Al Di Meola. Šia sudėtimi jie išleido albumus: „Friday Night in San Francisco” (1981), “Passion, Grace & Fire” (1983). 


Čia yra video, kur trio groja pirmąja sudėtimi:

Čia - video, kur Al Di Meola groja solo:

Na, o čia jau trio su Al Di Meola atlieka vieną garsiausių savo kūrinių - Mediterranean Sundance:

1996 m. projektas buvo atnaujintas pasauliniam turui. Įrašytas albumas „The Guitar Trio“. 

Muzikos pavyzdžiuose pateikiami įvairūs antrosios sudėties kūriniai iš skirtingų albumų. 

1981-1996 Paco de Lucia, Al Di Meola, John McLauglin


Neskaitant aukščiau aprašytų projektų, lėmusių jam pasaulinę šlovę, McLaughlin nuolatos koncertavo ir įrašinėjo įvairią muziką su įvairiais muzikantais. Tai sėkmingai daro ir šiandieną. McLaughlin – 74-eri.

Comments