Kinetinis Menas: Jean Tinguely

Jean Tinguely (1925 – 1991). Šveicarų tapytojas ir skulptorius, kūręs darbus dada dvasioje. Viena pagrindinių jo darbų temų – mechanistinės civilizacijos absurdiškumas ir pragaištis. 

Vėlyvoji Tingueli kūryba dekoratyvesnė, žaismingesnė - joje daugiau fluxus, o ne socialinės kritikos. 

Tingueli išgarsėjo 7-to deš. pradžioje pademonstravęs kinetines “save sunaikinančias mašinas”. Jis buvo pirmasis. kūręs tokio pobūdžio darbus. Projektą “Homage to New York” pademonstravo 1960 m. Niujorke. Mašina “susinaikino” uždaroje galerijos patalpoje.

“Study for an End of the World No. 2” (1962 m.) buvo atliktas Kubos krizės metu, kai pasaulis atsidūrė ant atominio karo katastrofos ribos. Tinguely, reaguodamas į šią situaciją, sukonstravo įrangą, kuri “susprogdino save” Nevados dykumoje. 

Būtent tuo metu nelabai žinomas bardas Bob Dylan parašė dainą „A Hard Rain's a-Gonna Fall”, kuri, grėsmingo geopolitinio konflikto metu, žaibiškai „išpopuliarėjo“, sukurdama Dylan‘ui dainiaus-pranašo aurą. Beje, 2016 m. Bob Dylan gavo nobelio premiją "for having created new poetic expressions within the great American song tradition"

Tinguely kritiškai žiūrėjo ne tik į, jo manymu, pragaištingą civilizacijos raidą, bet ir į šiuolaikinį meną. Pvz., jis darė mašinas, kurios „paišė“ abstraktų (suprask, absurdišką) meną. Tašizmo stiliaus darbams Tinguely naudojo šautuvus.

Galiausiai Tinguely pradėjo statyti ir monumentalias skulptūras - pavyzdžiui skulptūra "Heureka", 1964 m. pastatyta Lozanoje (kaip EXPO eksponatas):

Taip pat jis organizuodavo skulptūras - performansus, kaip pavyzdžiui 1967 m. butelių daužymo mašina "Rotozana II":
Kritikuodamas Vakarų vartotojiškos visuomenės seksualinės revoliucijos paviršutiniškumą, 1966 m. Stokholmo modernaus meno muziejuje Tinguely padarė 26 m. ilgio  6 m. aukščio ir 11 metrų pločio moters, praskėstomis kojomis, skulptūrą, į kurią lankytojai turėjo įeiti pro vaginą. Viduje jų laukė įvairios „pramogos“: auksinių žuvelių baseinas, Gretos Garbo filmai, baras, intriguojanti paroda, Tinguely absurdiškų mašinų barškesys, J. S. Bacho vargoninė muzika. Neilgai veikusią parodą aplankė 80 000 lankytojų.Beje, tai nebuvo visiškai nauja tema - apie moteriškumo ir seksualumo klausimus kalbėjo jau XX a. pradžios dailininkai simbolistai:
Alfred Kubin "Pavojingas šuolis" (1902)
Alfred Kubin "Didžioji motina žemė" (1902)

Gašlumas (1902)

„La Vittoria“ – dar vienas kontraversiškas Tinguely projektas. 1970 m. Milane, priešais žymiąją gotikinę katedrą, buvo pastatyta pakyla, o ant jos galingo falo konstrukcija. Performanso metu iš falo rūko dūmai, šaudė salvės, galiausiai jis užsiliepsnojo ir „perkaitęs“ sudegė. Pasiliko tik karkasas. Erdvė priešais katedrą pasirinktą neatsitiktinai. Matyt, tokiu būdu hipių dvasioje norėta  „suvesti sąskaitas“ su Bažnyčia už jos konservatyvumą seksualinių laisvių klausymu.


8-ame deš. Tingely ėmė kurti vis didesnių mastelių, vis sudėtingesnes judančių mechanizmų struktūras. Darbai darėsi vis mažiau radikalūs, sarkastiški - labiau dekoratyvūs ir žaismingi (pvz., „Stravinskio fontanas“ Paryžiuje).


Tingueli yra sukūręs daugybę įvairiausio pobūdžio mechaninių kinetinių skulptūrų. Bazelyje (Šveicarija) yra jo vardo muziejus.

Comments