Minimalizmas: Robert Moris ir Carl Andre


Aplinkos, žemės, proceso meno, performansų kūrėjas, šiuolaikinės instaliacijos pradininkas, konceptualistas. Panašiai kaip Duchamp XX a. pradžioje, Morris buvo postmodernizmo idėjų generatorius, idėjinis lyderis, padaręs didelę įtaką kitų kūrybai. Dirbo su pačiomis įvairiausiomis medžiagomis, įskaitant purvą. Kartu su Donald Judd, jis laikomas įtakingiausiu minimalizmo teoretikas, pirmasis pamėginęs filosofiškai, estetiškai pagrįsti naujas postmodernistinio meno kryptis. 

Studijavo inžineriją ir meno mokslus (specializavosi abstrakčiojo ekspresionizmo srityje). Prasidėjus Korėjos karui išvyko į karinę tarnybą. Grįžęs susižavėjo moderniuoju šokiu. Šoko žymiame modernaus šokio ansamblyje. Nusprendė pasitobulinti šokio srityje. Tuo tikslu 1960 m atvyko į Niujorką, kur ne tik šoko, statė šokio spektaklius, bet ir dar kartą kibo į menų studijas (skulptūra, menotyra). Meno istorijos diplominis darbas – C. Brancusi skulptūra. 

Niujorke susipažino J. Cage, La Monte, Fluxus judėjimo aktyvistais. Jį ypatingai žavėjo Duchamp idėjos, todėl pirmieji darbai buvo artimi konceptualizmui. Pradiniame periode sukūrė apie 100 neo-dada objektų, kurių tikslas buvo konceptualiai plėsti ne tik tradicinio, bet ir modernaus meno sampratą (kai kurie iš šių objektų pateikiami skaidrėse):

Box for standing (1961)
 

Galima interpretuoti įvairiai: kaip paprasčiausią Duchamp ready made objektą; dėžė - kaip žmogaus suvokimą ribojančios aplinkos simbolis.
Box with sound of its own making (1961)

Mažame kube (dėžėje) yra įmontuotas magnetofonas, kuris reprodukuoja garsus, įrašytus gaminant dėžę. 

Žiūrovas, priėjęs ir žiūrėdamas į objektą, gali girdėti, kaip jis gimė. Cage, beje, labia nustebino Morris tuo, kad išklausė visą įrašą (retai kam užtekdavo kantrybės). 
Self-Portret (1961)
Pasidarė savo galvos smegenų elektroencefalogramą ir pateikė kaip meno kūrinį. Tai - jau visiškai Duchamp idėjos, taip pat kaip jo pisuaras - elektroencefalograma vienam yra darbo įrankis, kitam - diagnozė, o jam - autoportretas. Viskas priklauso nuo konteksto.

Cubes, Mirrored Cubes (1963-65)
Dėžės čia yra veidrodinės, todėl jas pačias įžiūrėti sunku. Čia tikrai estetiškai įspūdingas darbas.
I-Boc (1962)
Dar vienas autoportretas – objektas objekte. Dėžė su ant vyrių pritvirtinta „I“ raide, kurią atidarius netikėtai pamatome apsinuoginusio autoriaus fotografiją. Čia taip pat ir žaismas skambesiu - anglų kalba raidė "I" reiškia "Aš". Atidarai "I", ir randi "mane"...
Metered Bulb (1963)

Elektros lemputė prijungta prie skaitiklio. Neo futuristinė instaliacija, kitaip kalbanti apie energiją.

Čia jau galima sakyti kad yra proceso menas.
Fountain (1963)
Į aukščiau lankytojų akių pakabintą kibirą įvesti 2 vamzdžiai: pro vieną vanduo garsiai teką į kibirą, pro kitą išteka. Įgarsintas Duchamp pisuaras.
Three Rulers (1963)
Pasidarė 3 liniuotes – akivaizdžios paralelės su M. Duchamp 1913-14 m. darbu “3 standart stoppages”. Greičiausiai pasigamino liniuotes nenaudodamas jokių matavimo prietaisų, o pasikliaudamas subjektyviu mato suvokimu. Visais 3 atvejais rezultatas skirtingas.
 Rope Piece (1964)


Robert Morris ne veltui vadinamas minimalizmo meno teoretiku. Jis sukūrė daug kūrinių, kuriais interpretavo ankstesnių autorių kūrybą (aukščiau parodytuose pavyzdžiuose net keletą kartų pasirodė Duchamp). Vienas iš įdomių jo kūrinių yra aprašytas žemiau:

Site (1963)

Tai yra šokis-performansas, kurį jis sukūrė kartu su Carolee Schneemann. Pats šokis paruoštas E. Mane "Olimpijos" tema. Olimpija - tai labai svarbus darbas, tai parodo ir faktas, kad "Olimpiją" perdarinėjo ne vienas menininkas, pritaikydamas savo laikų dvasiai (pavyzdžiui - Sezanas). 

E. Mane "Olimpija" (1863)
Šis E. Mane darbas, iš pažiūros tarsi nekaltas, sukėlė skandalą, nes pirmą kartą meno istorijoje pavaizdavo prostitutę. O pavadino ją taip pagarbiai - Olimpija (tai buvo Aleksandro Makedoniečio motinos vardas). Dar baisiau, prostitutė tiesiai iš paveikslo žvelgia žiūrovui į akis, be jokios gėdos. Taip žiūrovas (dažniausiai - tai išsilavinęs aristokratas, nevengęs lankytis pas tokias "Olimpijas" yra priverstas susidurti pats su savimi). 
Sezanas "Naujoji olimpija" (1873)
Čia pažengta žingsniu toliau, ir atvaizduotas ir pats klientas, belaukiantis ant sofos.
Robert Morris "Site" (1963)
Reikia manyti, kad metai, kuriais pastatytas performansas yra pasirinkti neatsitiktinai - tai yra lygiai 100 metų po E. Mane darbo.
Robert Morris "Site" (1963)


Žemiau pavaizduota iškarpa iš performanso:

Objektas ir erdvė

Kaip ir daugelis minimalistų, Robert Morris nagrinėjo objekto ir erdvės santykius. Objektai skirtingose erdvės vietose, skirtingose padėtyse ne tik atrodo skirtingai, bet ir keičia pačios erdvės sampratą:
Untitled (L-Beams),1965
3 „L“ raidės formos objektai pateikiamas 3 esminiais pavidalais. Tas pats objektas visais 3 atvejais suvokiamas kitaip. Skirtingose parodose šie 3 objektai buvo išdėstomi skirtingai, nes nuo jų išsidėstymo erdvėje keitėsi suvokimas (ir objektų, ir erdvės).
Two Columns
Kolonos yra lygiai tokios pačios, bet paguldytą mes matome ir suvokiame kitaip, negu stovinčią. O jeigu ją pakabintum? Čia jis žaidžia objekto ir erdvės santykiu.
1963


21.3 (1964)

  Konceptualaus video meno pavyzdys: Robert Morris nufilmavo žymaus meno istoriko Erwin Panofsky paskaitą, kuri trūko 21.3 minutės ir tuomet performance paleidęs jos įrašą, lūpomis atkartojo visą tekstą sinchroniškai su įrašu. Tai - ironija, tam tikras protestas prieš sustabarėjusias meno formas. 

Ring With Light (1965-66)

Etapinis kūrinys minimalizmo istorijoje. Morris kalba apie „daiktus savyje“, apie būtinybę gilintis ir į „paprastus“ daiktus.

Šituo kūriniu labai subtiliai parodoma, kad svarbu žvelgti į žmonių, daiktų, procesų "vidų", kad išorė - tai tiktai pilkas apvalkalas, slepiantis šviesą sklindančią iš vidaus.

Veltinis (1967)

Robert Morris nuolatos eksperimentavo su įvairiomis medžiagomis. Nuo 1967 m. pasirodė didelė serija darbų iš veltinio. Čia gali būti tam tikra sąsaja su Joseph Beuys kūryba, kuriam veltinis buvo viena iš pagrindinių kūrybos medžiagų.

Antiforma (1967)
Untitled 1967-8, remade 2008 Robert Morris born 1931 Lent by the American Fund for the Tate Gallery 2008 http://www.tate.org.uk/art/work/L02852
Čia pavaizduotas tam tikras chaoso elementas
 Veltinis

 Pink felt (1967-70)


Chaosas, laikinumas (1968)

Steam (1968)
Atrodo, kad šiuo darbu atkartojamas gamtos reiškinys. Morris norėjo išryškinti efemeriškumo (trumpalaikiškumo) problemą.
Scatter Piece
Vaizduojamas chaosas - netvarka
Thread waste (1968)
Atsitiktinumas ir chaosas - nors naudojami tiktai medžiagos likučiai iš siūlų gamybos. 

Observatory (1971)

Nuo 1965 m. Morris  ėmė domėtis neolito laikų observatorijomis: jų paskirtimi, struktūra. Galiausiai, 1971 m. pastatė observatoriją Nyderlanduose parodai „Sonsbeek out of bounds” kaip žemės meno objektą. Po metų objektas buvo nugriautas, bet 1977 atstatytas Flevoland. 

Observatorija - vaizdas iš viršaus
Observatoriją sudaro du ratai – du rato formos žemės pylimai: išorinis ir vidinis.
 Takas:

Įėjimas į išorinį ratą yra ant Rytai-Vakarai ašies. Jis - trikampio formos.
Įėjimas

 Centrinė ašis

Pleištas
Centrinė ašis baigiasi pleištu, kuris išeina už išorinio rato ribų.
 Saulėlydis pleište
MINOLTA DIGITAL CAMERA
Pleišto bale 2 stačiakampės formos sudėtos pleišto (trikampio) forma. Todėl birželio 21 d. stovint prieš įėjimą (arba jame), galima matyti kaip į pleišto apačią nusileidžia saulė. 
Nuo pleišto pusės:

Lygiadienio pleištas
Pro kitus du vidinio apskritimo stačiakampius koridorius galima matyti, kaip į išorinio rato pleištus saulė leidžiasi lygiadienių metu (tuomet kai diena ir naktis susivienodina). 

Bodyspacemotionthings (1971)

1971 m. Robert Morris surengė minimalistinių darbų parodą Tate Gallery „Bodyspacemotionthings”. Jis panaudojo vadinamąją "mašinų salę" (didžiausią salę, kurioje anksčiau buvo elektros generatoriai). Visą erdvę jis užpildė didelėmis formomis ir konstrukcijomis, kurias lankytojai galėjo „išbandyti“ savo kūnais. Tokiu būdu vienas pirmųjų sukūrė interaktyvios skulptūros pavyzdžius. 

Žemiau pateiktas video iš šio įvykio retrospektyvos - pakartojimo Tate 2009 m.:

Labirintai (nuo 1971)

Dar viena Robert Morris „aistra“ – labirintai. Šios struktūros jam buvo vieta, kur žmonės pasimeta ir patiria skirtingus pojūčius: “We lose ourselves to find ourselves”. Labirintas, kaip struktūra, įdomus ir tuo, kad žiūrint į jį iš viršaus (iš šalies) viskas paprasta ir aišku. Esant jo viduje, viskas komplikuojasi. Pirmuosius labirintus Robert Morris darė iš medžio, betono, granito. Paskutinį Kansase - iš stiklo. Iš viršaus - rodos viskas paprasta
Viduje - kitaip...Vienas iš minimalizmo skulptūroje ir poezijoje pradininkų. Išskyrus 3 metų periodą, kai dirbo vyresnio kolegos Frank Stella dirbtuvėje, niekada neturėjo studijos. Teigė, kad jo studija – aplinkinis pasaulis. Idėjas darbams, geriausiu atveju, pasižymėdavo užrašų knygelėje. Darbus realizuoti imdavosi tik tuomet, kai susitardavo dėl konkrečios eksponavimo erdvės ir finansavimo.

Savęs jis nevadino konceptualistu, nes jokios konceptualistams būdingos idėjos jo darbuose, pasak jo paties, nėra. Jis paprasčiausiai “rodo”, "demonstruoja" įvarių medžiagų, įvairių formų, įvairių struktūrų daiktus/objektus išdėstytus konkrečioje erdvėje. Andre teigė, kad jam labai svarbi erdvė, kurioje objektai yra eksponuojami, erdvės apšvietimas, objektų santykis su erdve, šviesa, aplinka. 

Atitarnavęs kariuomenėje, 1956 m. jis atvyko į Niujorką. Susipažino su C. Brancusi. Dirbo kaip dramaturgas, poetas, konstruktorius, braižytojas, dizaineris. Gyvenimas jį suvedė su postmodernistu Frank Stella. Pastarasis pasikvietė Andre darbuotis į savo studiją. Pas Stella jis išdirbo 3 metus (1958-1960). Būtent ten ir buvo sukurtos pirmosios minimalistinės kompozicijos “Last Ladder” (1959) ir „Pyramid“ (1959). Tai kad jos iš medžio, greičiausiai Brancusi įtaka.

Konkrečioji, vizualinė poezija

1960-64 dirbo vairuotoju, konduktoriumi, o laisvalaikiu kūrė konkrečiąją, kitaip - vizualinę poeziją. Vėliau buvo išleistos kelios tokios poezijos knygos, pvz., "Carl Andre. Poems 1958 - 1969". Nors Andre nebuvo fluxus judėjimo aktyvus narys, bet savo esme ši poezija flux‘siška - žaidimas vardan žaidimo, kūryba vardan kūrybos. Nesiekiama kažką išreikšti, atskleisti, parodyti, pamokyti. Jokios didaktikos, reflekcijos, savireflekcijos, konflikto, dramos ir t.t. Vėliau, retrospektyvinėse parodose šį poezija buvo eksponuojama (lapai išdėstyti ant grindų, stalų). 

1960, Konkrečioji - Vizualinė poezija


Element series (1960)

1960 m. Carl Andre sugalvojo sukurti seriją kompozicijų Element Series, bet tam jis neturėjo pinigų. Idėja liko brėžiniuose iki septinto deš. pradžios. Tuomet jis realizavo savo sumanymą. O sumanymas buvo paprastas - iš medinių blokelių sudėti struktūras. Kai kurie šios serijos darbai buvo realizuoti jau 8-tame deš., t. y. kuomet Andre suprato, kad tai kažkam jau yra įdomu ir aktualu. Šiuose darbuose skulptūrinė forma redukuojama iki pirminių elementų: kubas, kvadratas, tiesi linija, minimaliai apdorota medžiaga. Tai ką darė Malevichius su pirminėmis formomis ir spalva tapyboje, Andre darė skulptūroje (objektuose-ready made‘uose). Eksponuojant darbus žaidžiama forma, medžiaga (paviršių faktūros, spalva, koks tai medis ir t.t.), išdėstymu ekspozicinėje erdvėje. 

1960, Element Series


Plytos (1966)

Šalia pateikta laikraščių reakcija į parodą.

1966, plytos


Metalas ir skarda (1967)

Kai kuriuose kūriniose jis naudojo Warhol atrastą principą - apliedavo metalo plokštes chemikalais, kad jos įgautų "atsitiktinį" raštą. Aišku, Warhol dar kiečiau - jis prašė draugų šlapintis ant plokščių vietoje chemikalų laistymo...

1967, Metalas


1967, Skarda


Išsidėstymas erdvėje

Kaip ir Robert Morris - čia Carl Andre žaidžia su chaosu / tvarka. 

Issidestymas erdveje


Faktūros

Andre pagrindinė idėja – eksponuoti medžiagą tokią kokia ji yra, tokiu pavidalu, kokiu ji dažniausiai sutinkama realybėje. Rengdamas parodas stengėsi naudoti vietines, plačiai naudojamas medžiagas. Tokiu būdu Andre „neigė hierarchiškumą“. Kodėl vienos medžiagos turėtų būti geresnės už kitas? Kodėl vienos formos turėtų būti gražesnės už kitas? Kas tai sprendžia? Jis bandė parodyti, kad realiai visos formos ir medžiagos yra vertos dėmesio, lygios.

FakturosKai Diuseldorfo galerijoje visas salės grindis išklojo metalinėmis plokštėmis, lankytojams kilo klausimas - kur menas? Ir iš tiesų - kur jis? Ar tai menas? Ar dizainas? Ar - kas?
Comments