Video menas: abstrakcija

Abstraktų video meną lengviau suprasti, jei esate susipažinę su paskaitos apie abstrakcijos ir realizmo ciklus medžiaga. 

Pradedant kalbėti apie abstraktųjį kiną, įdomu pastebėti, kad beveik visi abstrakčiojo kino kūrėjai arba yra vokiečiai, arba Vokietijoje gyveno. Galima sakyti, kad Vokietija, po pralaimėto II pasaulinio karo, buvo tikras avangardinio meno smaigalys. 


Walter Ruttmann yra laikomas abstraktaus kino pradininku. Jo kūrybą galima vadinti "grynuoju kinu (Pure cinema)" - jį domino grynas judesys, kompozicija, ritmas, be jokio konkretaus scenarijaus. 

Opus 2 (1921): Čia dar galima įžiūrėti šiek tiek realistiškumo, abstrakčios formos vaizduoja tam tikrą dramą, filmas savotiškai turi naratyvą. Beje, garsas čia pridėtas vėliau, pradinis filmas buvo nebylus. 

Opus 3 (1924): Naratyvo jau mažiau, nors jis dar išlikęs. Daugiau suprematistinių formų (pirminių geometrinių figūrų). Filmas labai Malevičiškas...

Opus 4 (1925): Pats abstrakčiausias iš čia parodytų pavyzdžių. Filmas iš 3 dalių, tačiau naratyvo jame labai mažai. 

Be aukštojo meno filmų, Walter Ruttmann užsiėmė ir komerciniais projektais. Žemiau parodyta padangų ir alkoholio reklama, kurioje jis naudoja savo kūrybos elementus.


Eggeling yra skandinavų menininkas, vienas iš "absoliutaus filmo" pradininkų. Prieš žiūrint jo filmus, naudinga prisiminti to laikotarpio dailininkų kūrybą. 

Kazimiras Malevičius:
Pirmasis įvedė į meną abstrakčias formas (1915 m.). Jis priėjo prie pirminių spalvų ir pirminių geometrinių formų:
  
 

Nors iš pirmo žvilgsnio tai atrodo nesąmonė – bet jei iš garsiojo Leonardo da Vinči paveikslo pašalintume žmogų – tai turėsime tą patį Malevičiaus paveikslą:
 
Piet Mondrian
Specializavosi tapyti abstrakčias formas ir linijas.
   
  
Theo Van Doesburg
Didelis Piet Mondrian draugas, tapęs kartu su juo, tačiau vėliau susipykęs, nes pradėjo naudoti įstrižines linijas (mums atrodo - juokas, bet tarp Piet ir Theo vyko galinga filosofinė diskusija, jiems tai daug reiškė).

   
   
   

Aukščiau parodyta tapyba prasidėjo maždaug 1915 m. Todėl nenuostabu, kad 1924 m. Viking Eggeling pamėgino tą patį sukurti savo filme "Diagonal Simphony". Gali būti, kad šiame filme yra iliustruojamas Piet Mondrian ir Theo van Doesburg konfliktas dėl įstrižainių naudojimo. Jei pasaulį išreiški stačiakampiais - tai vadinasi darai prielaidą, kad jis yra stabilus, apskaičiuojamas. Įstrižainė - tai energetinė linija, taigi, jei pasaulį bandai nusakyti įstrižainėmis, tai reiškia, kad priimi tam tikrą kintamumą. Taigi, koks iš tiesų yra pasaulis?
Jis pirmasis savo originaliame filme sujungė garsą su vaizdu. Iki to laiko rodyti filmai muziką „gavo“ vėliau, mat tuo metu, kai jie buvo sukurti, muzikos sujungti su garsu dar nemokėta. Oscar Fischinger filmus lengviau žiūrėti, nes abstrakčios formos šoka pagal muziką.

Studie No. 6 (muzika - Džiazas)

1930. Oskar Fischinger, Studie.Nr.6..avi


Studie No. 9 (muzika - Bramso "Vengriškos rapsodijos")

1933 metais atėję naciai tokį meną pavadino „degeneratų menu“ ir norėjo jį sunaikinti. Fischingeriui persiorientuoti į reklamos kūrybą. Galiausiai 1936 m. jis pabėgo į JAV ir į vokietiją negrįžo. 

Muratti degtukų reklama (1934). 


John Whitney yra kompiuterinės grafikos pradininkas. Jis 1960 m. pradėjo naudoti sudėtingus mechanizmus, bei „analoginį kompiuterį“. 1961 m. jis sukūrė filmą-katalogą, kuriame pademonstravo, ką tuo metu buvo įmanoma techniškai padaryti. Greičiausiai tai ir yra šio filmuko "vinis" - tuo metu nebuvo kompiuterinės grafikos, todėl ten rodytus vaizdus tuo metu buvo labai sunku sukurti. 

Beje, John Whitney yra sukūręs įžanginę animaciją Hičkoko filmui 'Vertigo":

Arabeska (Arabesque), 1975

1976, Steve Beck, Video Weavings (excerpt)


Visual Jockey Feedback Experiment - videoart

Comments