Žemės menas: Andy Goldsworthy

Andy Goldsworthy, g. 1956. Britų menininkas, gyvenantis Škotijoje. Jo veiklos barai: žemės menas, aplinkos menas, skulptūra, fotografija. Kadangi tokio pobūdžio menas, kokį kūrė Goldsworthy, dažniausiai yra laikinas (proceso menas), fotografija ir filmavimas yra svarbios priemonės, fiksuojant kūrinius  arba jų skirtingas egzistavimo stadijas.  

Andy tėvas buvo matematikas, tačiau sūnus baigė kelias meno mokyklas.

Balansas

Goldsworthy laikomas žemės meno atmainos “balancing” („rock balancing“) pradininku. Tokio meno esmė – „nestabilių“ kompozicijų iš akmenų (ar kitų medžiagų) kūrimas. Kompozicijų trapumas gali būti tikras (veikiamos gravitacijos, jos gali suirti bet kurią akimirką) arba menamas (trapumas, nestabilumas išoriškai yra apgaulingas). 

Balancing - Andy Goldsworthy


Vieną formą menininkas ypač mėgo - tai kiaušiniai. Kiaušinį - kaip pasaulio, mikrokosmoso, gyvybės ir t.t. simbolį mėgo daugelis menininkų (Salvadoras Dali - pavyzdžiui). Goldsworthy statydavo kiaušinius iš aplinkinių medžiagų, dažniausiai - akmens gabalų. Matant procesą, kaip tai daroma, sunku patikėti, kad kiaušinį pavyksta pastatyti tokį tvirtą.

Kiausiniai - Andy Goldsworthy


Statyti kiaušinius yra nelengvas darbas. Tačiau didelę dalį kūrinio čia sudaro ne rezultatas, o pats procesas. Šiame filmuke Andy Goldsworthy paaiškina, kodėl tai svarbu. Jis skuba, nes kiaušinį stato potvynio vietoje, todėl turi laiko tiktai iki tada kol pakils vanduo:

Potvynis: atkreipkite dėmesį į paraleles tarp vandens ir augalijos. Augalai taip pat "užlieja" kiaušinį, tiktai daug lėčiau:

Atoslūgis: čia matoma, kad kiaušinis išeina gana tvirtas, galintis atlaikyti potvynio/atoslūgio sroves. O taip pat - ir jaučiui pasikasyti tinkamas...

Juodosios skylės - sūkuriai

Goldswothy mėgsta kurti darbus su vidine tuštuma, kuri iš išorės matoma kaip juoda ertmė.  Tokia forma sukuriama medžiagas (akmuo, lazdos) dėliojant sūkurio principu. Sūkurys – universalus judančios materijos koncentravimosi į visumą principas, pagrįstas universaliu traukos dėsniu. Pasak Goldsworthy, juodoji skylė jo kūryboje nėra kažkoks neigiamas simbolis. Tai veikiau paslaptis, viso ko pradžia, susikaupusi potencija. 

Tuštumos - Andy Goldsworthy


Kaip ir kiaušinius, taip - juodasias skyles, ar lizdus Goldsworthy leisdavo veikti ir ardyti natūralioms gamtos jėgoms, pavyzdžiui, potvyniui:

Akmeninės tvoros bei įtrūkimai

Pradžioje akmenines tvoras be jokios rišamosios medžiagos Goldsworhy dėliojo pats, bet vėliau dideliems projektams samdėsi meistrus. Menininkas parinkdavo vietą, tvoros konfigūraciją, aukštį ir t.t. Kai kurios Goldsworthy tvoros tęsiasi po kelis kilometrus. „Kryputes“ (bangos, sinusoidės pavidalo kreivės) jis traktavo kaip universalius meterijos judėjimo (egzistavimo) pavidalus. 

Tvoros ir kreivės - andy Goldsworrthy


Tokias kreives menininkas darydavo nebūtinai iš akmenų. Tai galėjo būti dažyti lapai, įtrūkimai uoloje, akmenyse, plunksnose.

Įtrūkimai - Andy Goldsworthy


Filmukas žemiau leidžia susidaryti įspūdį apie tai, kokio monumentalumo yra Goldsworthy tvoros:

Tačiau kreives galima kurti ne tik iš akmenų. Žemiau yra pavyzdys, kur Goldsworthy sukuria kreives sujungdamas lapus šakelėmis ir paleisdamas juos srove.

Drawn Stone, De Young Museum, San Franciskas

Darbas skirtas San Fracisko žemės drebėjimui atminti. Įtrūkis eina ne tik per vidinio kiemo (aikštės) plyteles, bet ir per granito luitų suolus. Didesnis (pagrindinis) įtrūkis „ateina“ iš išorės (nuo aikštės šalia muziejaus), „įena“ į vidinį kiemą, pasklinda į daug mažesnių ir dingsta  po pastatu. Šiuo darbu pabrėžiama ne tik specifinė San Francisko geografinė padėtis (tektoninių plokščių susidūrimo vieta), bet ir transliuojama idėja, kad šiuolaikinio meno muziejus – kultūrinių tektoninių plokščių susidūrimo vieta.

Drawn Stone - de young museum in san francisco - Andy Goldsworthy


Molis

Digne (Pietų Prancūzija) Goldsworthy iš skirtingų pasaulio vietų atgabentu moliu meistrai „ištinkavo“ dailės galerijos sienas. Lankytojai galėjo ne tik pamatyti didelę molio rūšių įvairovę, bet ir stebėti kaip džiūdamas molis keičia savo pavidalą. Pradžioje, kol molis drėgnas, jo paviršius būna idealiai glotnus. Vėliau džiūstant, atsiranda įtrūkimai. Galiausiai perdžiuvęs molis visiškai sueižėja. Menininkas čia mato analogijas su žmogaus oda.

Žemė ir molis - Andy Goldsworthy

 
Be to, džiūstant moliui išryškėja pagrindo, ant kurio buvo užtinkuotas molis, faktūros (pvz., „gyvatėlė“ video filmo ištraukoje). Tačiau kai molis visiškai sudžiūsta ir sutrūkinėja, pagrindo raštai išnyksta. 

Beje, panašų projektą 1968 m. atliko minimalizmo menininkas Olafur Eliasson. Jis į galeriją atvežė ir prikrovė grunto - tikros žemės, kurios kvapą lankytojai galėjo jausti, ir galėjo vaikščioti po suformuotą landšaftą:

Olafur Eliasson - žemė, dirva


"Integruotas" menas

Goldsworthy sugeba savo kūrinius įkomponuoti į gamtą taip, kad kartais sunku suprasti, ar tai meno kūrinys - ar tiesiog natūrali gamtos dalis:

Akmenys - Andy Goldsworthy


Ledas - Andy Goldsworthy


Medis - Andy Goldsworthy


Lapai - Andy Goldsworthy


Augalai - Andy Goldsworthy


Jis taip pat griežtai naudodavo tik natūralias medžiagas savo meno projektams. Žemiau filmo ištraukoje matyti, kaip jis naudoja tam tikrus upelio akmenis, kad nudažytų to paties upelio srovę raudonai:

Čia parodyta, kaip Goldsworthy kuria savo ledo skulptūras. Jokių benzopjūklų, viską daro rankomis, šakelėmis, o jei reikia patikslinti formą - tiesiog nugraužia ledo gabalėlį:

Čia pavaizduota kaip jis dėlioja medžio pagaliukų tinklelį. Jį ištinka nesėkmė, kaip ir kiaušinio atveju. Tačiau svarbu - pats procesas, rezultatas - tiktai antrinis dalykas:

Kai kuriose kompozicijose esminį vaidmenį vaidina apšvietimas. Saulei judant horizontu apšvietimo intensyvumas ir kampas keičiasi, ir Goldsworthy savo kompozicijas sukurdavo taip, kad jos radikliai pasikeistų priklausomai nuo apšvietimo:


Comments