Žemės menas: Isamu Noguchi


Nepaisant japoniškos pavardės, Isamu Noguchi buvo JAV menininkas, landšafto kūrėjas, dizaineris. Mažiausiai keliais dešimtmečiais aplenkė XX a. meno raidą įvairiose srityse: skulptūroje (pratęsė Brancusi abstrakčios skulptūros raidą), žemės mene (šiuolaikinio žemės meno pradininkas), dizaine (modernaus dizaino pradininkas), scenografijoje. Tikro, pelnyto pripažinimo sulaukė 7-to deš. antrojoje pusėje (menininkui buvo daugiau kaip 60-dešimt). Nuo tada pradėjo gauti stambių užsakymų ir sukūrė daug monumentalių darbų: parkų, tiltų, skulptūrų. 

Noguchi kūryba – unikalus gamtos-industrinio pasaulio, Vakarų-Rytų kultūrų lydinys.

Gimė Los Andžele. Mama buvo JAV pilietė, žurnalistė, rašytoja, gyveno Los Andžele. Čia ji pastojo nuo japonų poeto, kuris netrukus išvažiavo ir Japonijoje vedė (apie tai, kad turi sūnų jis paprasčiausiai nežinojo). Pirmą kartą tėvas pamatė savo sūnų tik 2-ejų metukų, kai pakvietė Léonie Gilmour aplankyti Japoniją. Tuomet Leonie jau turėjo ir mažametę dukrą, kurios tėvas nežinomas (šį mergaitė - Ailes Gilmour - vėliau tapo JAV modernaus šokio pradininke).  Mama su dviem vaikais apsigyveno Japonijoje, mokykloje mokė anglų kalbos. 

Kai Isamu sukako 13-a, mama išsiuntė jį mokytis į JAV, o pati su dukra pasiliko Japonijoje. Kol mokėsi, Isamu buvo žinomas kaip Sam Gilmour. Studijuodamas mediciną, Isamu 20-ies pradėjo lankyti ir meno mokyklą. Pasirinko skulptūrą. Kaip skulptorius jis progresavo neįtikėtinai greitai. Po kelių mėnesių surengė personalinę parodą. Po metų metė medicinos studijas ir apsisprendė savo ateitį sieti su menu.

21-erių pavardę Gilmour pasikeitė į tėvo - Noguchi (vardas Isamu reiškia „drąsus“).

1926 (22-jų) buvo apdovanotas Gugenheimo fondo stipendija studijuoti užsienyje. Dešinėje - skulptūra už kurią gavo apdovanojimą (Undinė - Nadja).

23-jų Noguchi išvyko tobulintis į Paryžių pas abstrakčios skulptūros pradininką Constantin Brancuși. 6 mėnesius dirbo jo asistentu, susipažino su avangardistų aplinka, idėjomis. Ėmė kurti abstrakčias skulptūras iš akmens ir metalo. Iš Paryžiaus išvyko „pasidairyti“ po Indiją.

Brancusi jam padarė didelę įtaką - 1928-ųjų metų Isamu darbus atskirti nuo Brancusi yra gana sudėtinga:

Isamu (visi darbai - 1928 m.)

Foot Tree                                Globular
  

Leda                                          Positional shape
   
 
Red seed                                Sale Shape
   

Brancusi 

1915 m. Newborn

1920 sleeping muse

1912 Maiastra
007 GUERRA NUE


1929 (25-erių) grįžo į JAV, kur surengė abstrakčių skulptūrų parodą, bet nė vieno darbo nepardavė. Suprato, kad čia reikia verstis iš tradicinės skulptūros, ir ėmė kurti turtingų užsakovų biustus ir taupyti pinigus kelionei į Rytus. 

1930 m. pusei metų išvyko į Kiniją, kur mokėsi kaligrafijos meno, vėliau – į Japoniją. Čia daug dirbo keramikos srityje (gilinosi į japonų haniwa; Kofun eros molinės laidojimo skulptūros). Tradicinė japonų keramika dar labiau sustiprino jo domėjimąsi minimalistinėmis formomis. Japonijoje Noguchi taip pat susidomėjo Zen gardens estetika ir filosofija. Čia prasidėjo jo posūkis link „žemės meno“.  

1932 grįžo į Niujorką ir vėl surengė parodą, bet pardavė vos kelis darbus. Ir vėl Isamu reikėjo imtis biustų...

1933 m. Isam Noguchi suprojektavo itin modernų tiems laikams paminklą Franklinui - „Bolt of Lightning... A Memorial to Benjamin Franklin”, kuris turėjo būti pastatytas Filadelfijoje. Skulptūra vaizduoja aitvarą, kuriuo Franklinas gaudė žaibus, patį žaibą, raktą ir piramidę. 60 tonų skulptūra tiems laikams buvo itin moderni konstrukcija, ir idėja realizuota buvo tiktai 1984 m., kai Noguchi jau buvo 80-ies.

Nuo 1933 m. Noguchi, paveiktas japonų sodų estetikos, ėmėsi projektuoti parkus, viešąsias erdves, vaikų žaidimo aikšteles. Šie projektai turės didelės įtakos 7-to deš. pabaigos žemės menininkams, tačiau tuo metu visi iki vieno buvo atmesti. Pirmieji Noguchi projektus išdrįso įgyvendinti japonai, bet ir tai tik dalinai, ir tik sulaukus 9-ojo dešimtmečio. Didžiausias Noguchi žemės meno projektas Saporo mieste “Moerenuma Park” baigtas statyti 2005 m. (menininkas mirė 1988 m.).

Po Pearl Harbor karinio uosto atakos JAV prasidėjo japonų deportavimo į stovyklas Arizonos dykumoje vajus (jį, beje, patys amerikiečiai laiko savo didele gėda - žr. Walter Cronkite video). Noguchi tam aktyviai priešinosi. 1942 m. protestuodamas prieš valstybės politiką japonų atžvilgiu jis 7 mėnesius savanoriškai praleido japonų stovykloje. Grįžęs iš stovyklos sukūrė skulptūras: „My Pacific“, „My Arizona“, „Monument to Heroes“. 

1942 My Pacific


1943 Monument to Heroes
1943 My Arizona - iš viršaus
1943 My Arizona - iš šono (formos turėtų priminti stovyklos pastatų siluetus)


Karo pabaigoje Noguchie susidomi siurrealizmu ir ima kurti biomorfinių formų abstrakčias kamerines skulptūras, kurias vėliau pavadina „The Interlocking Sculptures“. Jos savotiškai primena ankstyvuosius siurrealistinius (1927-28 m.) Salvadoro Dali darbus:

The Interlocking Sculpture - siurrealistines formos
Noguchi sunkiai išgyveno II PK japonų dramą. Dar didesis šokas jam buvo atominiai sprogimai Hirošimoje ir Nagasakyje. Paveiktas šių įvykių jis sukūrė kelis projektus atominio karo aukoms atminti. 1947 m. jis pristatė skulptūros modelį „Face to be seen from Mars“ – žmogaus veidas, žvelgiantis iš Marso (arba Mėnulio). Projektą pateikė kaip nuotrauką. Tokiu būdu darbas gali būti traktuojamas ne tik kaip žemės meno, bet ir kaip konceptualaus meno pirmtakas.

1947 "Face to be seen from Mars"

Ironiška, kad 1976 m. nusiuntus į Marsą palydovus, tokį veidą iš tikro radome:

1952 m. modelis „Memorial to Dead of Hiroshima“ 
Noguchi pateikė memorialo žuvusiems Hirošimoje projektą. Pagal jo idėją, memorialas turi antžeminę ir požeminę (bunkeris, slėptuvė) dalis.

Viršutinė dalis – juoda kolona. 

Apatinė primena požemines įsčias [gal mirties įsčias]. Pats autorius jas įvardino, kaip „įsčios kartos, kuri negims“. 

Unrealized model

Karo pabaigoje Noguchi susidomi baldų ir lempų dizainu, ir šioje srityje pasiekia stilistinę revoliuciją – būtent Isamu Noguchi laikomas moderniojo dizaino pradininku. 

Isamu Noguchi - Baldai


Nuo 1951 pradeda naudoti japonišką popierių - shoji paper. Iš šios medžiagos sukuria apie 100 lempų modelių. 

Isamu Noguchi - Lempos shoji paper


Apie 1950 m. vėl išvyksta į Japoniją, kur toliau tobulina savo minimalistines-abstrakčias formas, grįsdamas jas senąja japonų keramikos tradicija. Noguchi vis labiau stengiasi „šlovinti ne žmogų, o gamtą“. Ilgainiui jo darbuose pradedamos naudoti vis mažiau apdorotos medžiagos.

Isamu Noguchi - link minimalistinės skulptūros


Dėl tokios kūrybos Isamu Noguchi minimalistams yra kažkas panašaus, kas Siurrelistams buvo Chirico - pradinis įkvėpėjas, galimai net neturėjęs tokios intencijos. 

Kaip minėta, Noguchi teko ilgai laukti savo monumentalių idėjų įgyvendinimo. Jis projektavo parkus, kurie miesto aplinkoje turėjo teikti žmogui atsvara - įnešti į jo pasaulį dalelę gamtos, jos harmonijos. Tačiau nė vieno savo projekto baigimo nesulaukė - pirmasis baigtas projektas buvo įgyvendintas japonų 2005 m. - 17 m. po Noguchi mirties, Sapporo mieste "Moerenuma Park":

Isamu Noguchi - 2005- Moerenuma Park, Sapporo


Pačiam Isamu Noguchi teko pasitenkinti "kompromisiniais" - mažesniais projektais...

Isamu Noguchi - mazesni projektai


... Arba tiesiog moliniais modeliais:

Isamu Noguchi - parkų modeliai


Comments