Žemės menas: kviečių laukai

Kviečių laukuose išmintos įvairios geometrinės formos paplito 8-to deš. pradžioje, nors yra istorinių šaltinių, kad „ratai“ kviečių laukuose, būdavo aptinkami ir senovėje. Pvz., 1678 m.  anglų knygoje rašoma, kad tokius ratus daro velnias (iliustracija dešinėje)

Daugiausiai (apie 90%) tokio tipo kompozicijų aptinkama šiaurės Anglijoje (Wiltshire), nors dabar šis reiškinys paplitęs gan plačiai - žinoma ne mažiau kaip 10 000 atvejų įvairiose pasaulio vietose. 

Kadangi laukų „mindymas“ yra nelegalus veiksmas, tai kompozicijos kuriamos naktį, o tokios veikos iniciatoriai slepia savo tapatybę. Manoma, kad ratus daro vietinių menininkų komanda(os), nes jie labai gerai užslaptinę savo veiklą ir yra retai sugaunami, nors nemažai žmonių, įskaitant policiją, smalsuolius, bei NSO fanus, tuo specialiai užsiima. 

Kompozicijos dažnai būna labai sudėtingos, atliktos preciziškai tiksliai ir - svarbiausia - labai greitai (per 4-5 val. – tiek trunka vasaros naktys). Iki dabar ginčijamasi, kokias technologijas naudoja menininkai. Didžiausias tokio pobūdžio ratas atsirado 2001 m. Jo skersmuo beveik 0,5 kilometro, o piešinys labai komplikuotas. Vietiniai teigia, kad jis atsirado tą naktį, kai stipriai lijo. Bet klampioje dirvoje nebuvo jokių pėdsakų... Be to, kai kuriuose ratuose dideli javų plotai suguldyti savotiškais mažais apskritimais. Kaip tai galima padaryti, irgi kol kas neaišku.


Yra manančių, kad kai kuriais atvejais tai net ne menininkų darbas. Ratai dažnai atsirasdavo šalia senovės šventviečių, pvz., Stonehenge. Atseit, tai ne atsitiktinumas, o   ypatingos tų vietų energetikos liudijimas.

Mistinių jėgų nepripažįstantys pažymi, kad kažkodėl ratai dažniausiai atsiranda žmonėms (net turistams) lengvai pasiekiamose vietose, pvz., šalia autostradų. 2012 m. Londono olimpinių žaidynių išvakarėse atsirado kelios didelės kompozicijos su olimpiniais žiedais. 

1991 m. du vyrukai (Doug Bower ir Dave Chorley) pareiškė, kad 1978–1991 laikotarpiu, pasivadinę „The Circlemakers“ grupe, padarė daugiau kaip 200 kompozicijų. Tiesa, kitos 1000 priklausė ne jiems. Kai šią temą ėmė plačiai eskaluoti spauda ir TV, ratų įvairiose vietose atsirado dar daugiau – prasidėjo nauja ratų banga. 


Naujosios bangos rezultatas buvo ne tik nauji kūriniai, bet ir 1 fantastinė knyga, 2 meniniai filmai, 10 dokumentinių filmų. Naujosios bangos lyderiais buvo Rod Dickinson (1991-2004; 500 darbų) ir John Lundberg. Pastarasis perėmė grupės „ The Circlemakers” veiklą.  

Atsirado savotiška pramogos ar hobio forma - važiuoti į Whiltshire rajoną (ypač prie Mill Hill, iš kur gerai matosi aplinkiniai laukai) ir naktimis stebėti laukus, tikintis pamatyti paranormalius reiškinius. Buvo tokių, kurie važiavo ten gydytis nuo vėžio. Žemiau yra pateiktas pavyzdys iš Vokietijos, kaip smalsuoliai užplūsta naujai atsiradusį ratą. Žmonės susirenka pasižiūrėti, kai kurie - medituoja, kiti - ieško ateivių pėdsakų. Na, o ūkininkas - paprastas žmogus: "turbūt studentai čia padarė, nors turėjo jiems būti nelengva..."

1992 m. Anglijoje buvo surengtas tarptautinis „ratų“ konkursas. Dalyvavo 12 komandų. Laimėjo kompozicija, kurios padarymui buvo panaudojamas net malūnsparnis. 

  
Po šio konkurso atsirado daugiau informacijos apie laukų kūrybos techniką. Naudojami palyginti paprasti įrankiai - lentos ir virvės. 

Čia yra video vaizduojantis, kaip menininkai dirba:

1992 m. du vengrai padarė 2 kompozicijas ir pirmieji (pasaulyje) prisipažino, paviešindami nuotraukas laukų iki padarant ratus ir jau padarius ratus. Laukų savininkai juos padavė į teismą. Anglijoje 2000 m. buvo pagautas ir nubaustas už pasėlių žalojimą pirmas (ir kol kas vienintelis) žmogus. Tačiau bauda buvo juokingai maža, nes jo išguldytų rugių vertė - menka. Nepalyginamai didesnę žalą rugiams padarė ne menininkas, bet žmonės, kurie ėjo meno kūrinio pasižiūrėti. 

Dar vienas menininkas sugautas Nyderlanduose 2004 m. 

Darbų pavyzdžiai:

Pats didžiausias (ir turbūt - garsiausias) darbas yra skurtas 2001 m., Mill Hill. Jis yra apie 500 m. pločio. 

Kaip dažnai būna, kūrinio atsiradimą gabia paslaptis - tą naktį, kai jis atsirado, lijo lietus. Kaip galima tai padaryti per kelias trumpas valandas ir nepalikti jokių pėdsakų?

Žemiau yra trumpas filmukas su liudininkų komentarais:


Zoomorfiniai (vaizduojantys gyvūnus):

Kvieciu laukai - Zoomorfiniai


Įvairūs:

Kvieciu laukai - Kiti


Optiniai: čia yra išgaunami 3D efektai, ir matyti, kaip tobulėja menininkų technika. Kviečiai čia jau ne šiaip sau suguldomi, o žaidžiama suguldymo "kampais", taip išgaunant tūrio pojūtį:

Kvieciu laukai - OptiniaiComments